Lokalizator telefonu

Posted on Posted in lokalizator telefonu

Zagubienia lub kradzieże telefonów zdarzają się coraz częściej, i praktycznie zawsze ich utrata będzie kłopotliwą sprawą. Pomijając już kwestię konieczności zakupu nowego urządzenia i karty SIM trzeba jeszcze uważać, żeby ktoś nie nabił dużego rachunku, na przykład wysyłając SMS-y Premium. Dlatego też warto zadbać o to, żeby zabezpieczyć swój sprzęt przed takimi zdarzeniami, a skutecznym rozwiązaniem będzie tu na przykład Lokalizator Telefonu. Wbrew powszechnym wyobrażeniom takie lokalizatory zagubionych telefonów działają w nieco inny sposób, niż jest to przedstawiane w filmach szpiegowskich. Tam bohaterowie korzystają z komputerów, na których wpisują numer szukanego telefonu i po paru chwilach dostają mapę z dokładną lokalizacją właściciela. W praktyce taka lokalizacja telefonów możliwa jest jedynie w kilku przypadkach, tego typu usługi nie są dostępne komercyjnie. Sieci komórkowe w oparciu o logowanie do stacji bazowych mają możliwość namierzenia każdego aktywnego aparatu. Jednak taka lokalizacja będzie możliwa jedynie na żądanie służb przy podejrzeniu przestępstwa lub poszukiwaniu zaginionych osób, oraz w sytuacjach, gdy właściciel uruchomi taką usługę. W internecie można znaleźć liczne serwisy, które teoretycznie namierzą każdego. Jednak należy pamiętać o tym, że taki internetowy lokalizator telefonu często ma na celu zdobycie bazy numerów, na które można będzie wysyłać reklamy lub nawet naciągać na płatne SMS-y. Dodatkowo przeważnie podczas użycia lokalizatora telefonów na takich stronach trzeba będzie wysłać płatną wiadomość, więc te serwisy są po prostu źródłem zarobku dla ich właścicieli.

lokalizator telefonu

Aby rzeczywiście można było znaleźć zagubiony sprzęt, to należy na nim zainstalować lokalizator telefonu w postaci specjalnej aplikacji. Takie aplikacje działają w oparciu o GPS, w który praktycznie wszystkie nowe aparaty telefoniczne są już wyposażone. GPS umożliwia określenie współrzędnych z dokładnością do kilku metrów, do swojego działania wykorzystuje system satelitów krążących wokół Ziemi. Wykorzystując sygnały pochodzące z kilku z nich odbiornik, w tym przypadku telefon, określa dokładnie swoje położenie. Jednak samo określenie miejsca, w którym sprzęt się znajduje nie wystarczy do jego znalezienia, w tym celu lokalizator telefonu musi się połączyć w jakiś sposób z serwerem, który odbierze od niego te dane. Najczęściej odbywa się to przy pomocy sieci WI-FI lub włączonej transmisji danych komórkowych, dlatego też chcąc zapewnić lokalizację urządzenie musi mieć możliwość wysyłania informacji. Problemy mogą się też pojawić w pomieszczeniach, do których często nie dociera sygnał z satelitów, w takim wypadku lokalizatory telefonów również będą miały problemy z określeniem dokładnego położenia. Zagubione telefony przeważnie po pewnym czasie się rozładują, jeśli jednak nie zmienią miejsca i wcześniej zdążą wysłać informację o lokalizacji, to będzie je można znaleźć.

Niewątpliwie wadą, jaką ma taki lokalizator telefonu jest fakt, że do zainstalowania aplikacji trzeba mieć fizyczny dostęp do urządzenia. Mocno ogranicza to zapędy domorosłych szpiegów, którzy mieliby ochotę wszystkich śledzić. Po zainstalowaniu aplikacji lokalizatora zagubionych telefonów będzie ona pracowała w tle, co określony czas wysyłając dane do serwera. Tam dane te będą przechowywane, i w razie potrzeby można będzie z nich skorzystać po zalogowaniu. Taka funkcjonalność często wykorzystywana jest przez firmy, które w ten sposób monitorują swoich pracowników, wiedząc dokładnie gdzie byli oni w określonym czasie. Decydując się na rozwiązanie tego typu trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie o tym, że lokalizatory telefonów wykorzystujące aplikacje podają informacje o położeniu samego urządzenia, a nie karty SIM z konkretnym numerem. Dlatego najlepsze lokalizatory potrafią namierzyć telefon po numerze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *