Pokemon GO to jedna z najpopularniejszych gier miejskich utrzymanych w konwencji komputerowej gry fabularnej, bazująca na technologii rozszerzonej rzeczywistości. Gra stworzona przez firmę Niantic i wydana w lipcu 2016 roku, szybko podbiła serca tysięcy osób na całym świecie. Dzięki prostym rozwiązaniom i unikalnemu połączeniu świata realnego ze światem wirtualnym, gra stała się jedną z ulubionych rozrywek młodych osób, zwłaszcza dzieci. W przypadku tych ostatnich niewątpliwą korzyścią wynikającą z gry jest wyciągnięcie dziecka na świeże powietrze – pokemony łapie się w świecie realnym, chodząc po parkach i ulicach. Chodzenie po ulicach ze wzrokiem utkwionym w ekranie smartfona może być jednak niebezpieczne. Dlatego, zanim pozwolimy dziecku zainstalować na swoim telefonie Pokemon GO, wcześniej w odpowiedni sposób zadbajmy o jego bezpieczeństwo.
Co możemy zrobić, by zadbać o bezpieczeństwo dziecka grającego w Pokemon GO?
Patrz pod nogi! – dziecko wpatrzone w ekran smartfona i zatopione w świecie gry może szybko zapomnieć o otaczającej go rzeczywistości i typowych zagrożeniach, które w niej występują. Dlatego, jeśli dziecko wybiera się na podwórko, by pograć w Pokemon GO, uczul je, by co chwile zerkało pod nogi, by uważało na siebie podczas przechodzenia przez ulicę i by bawiło się w bezpiecznym miejscu – na placu zabaw, w parku lub wokół domu. Oczywiście w przypadku starszych dzieci możesz zapewnić im nieco więcej swobody, wciąż jednak warto uczulać je na niebezpieczeństwa związane z ryzykiem zapatrzenia się w ekran smartfona, tym bardziej że są to ryzyka bardzo poważne, z możliwością potrącenia przez jadące auto włącznie.
Pytaj o miejsce zabawy – zanim pozwolisz swojemu dziecku wyjść pograć w Pokemon GO, zapytaj je, gdzie zamierza się bawić. Złapanie unikalnych pokemonów nierzadko wymaga przemieszczania się na większych dystansach, dlatego dzieci czasami się zapominają i oddalają się za bardzo od domu. Jeśli w pobliżu Twojego domu jest więcej terenów zielonych, najlepiej gdy dziecko będzie bawiło się właśnie w takich miejscach. Zyska dużą przestrzeń do zabawy i będzie w miarę bezpieczne.
Zabawa w więcej osób – staraj się, by dziecko grające w Pokemon GO nie było samo. Zabawa w większej grupie będzie ciekawsza i bardziej bezpieczna. Poza tym nie pozwól, by dziecko wciąż grało w grę po zapadnięciu zmroku, zwłaszcza gdy miejscem zabawy jest park – to może być bardzo niebezpieczne.
Aplikacja do namierzenia dziecka – niestety nawet najostrożniejszym dzieciom zdarza się zapomnieć i wyjść poza obszar wyznaczony do zabawy. W takiej sytuacji niezastąpionym narzędziem okazuje się aplikacja pozwalająca na monitorowanie miejsca, w jakim przebywa dziecko. Tego typu aplikacje dają możliwość wyznaczenia strefy zabawy – gdy dziecko wyjdzie poza granicę strefy, rodzic od razu otrzyma odpowiednie powiadomienie, oraz możliwość wysyłania sygnałów SOS przez dziecko, w przypadku jakiegoś rodzaju zagrożenia.
Wyznacz czas zabawy – Pokemon GO potrafi wciągnąć na wiele godzin, co może być zwyczajnie szkodliwe, a czasem wręcz niebezpieczne dla dziecka. Dlatego warto ustawić w telefonie dziecka alarm z przypomnieniem, że czas zabawy dobiegł końca.