Współczesne technologie telekomunikacyjne i GPS umożliwiają zlokalizowanie innych użytkowników po ich numerze telefonu. Wystarczy znać dane kontaktowe, a czasem mieć specjalną aplikację, żeby ustalić miejsce przebywania dziecka lub znajomego. To przydatne zarówno jeśli chcesz zorganizować spontaniczne spotkanie, jak i chronić swoją pociechę lub inną bliską osobę przed różnymi zagrożeniami.
Jak wygląda namierzanie telefonu w praktyce? Co zrobić, by z użyciem smartfona czy komputera poznać obecne położenie wybranego urządzenia? Czy śledzenie lokalizacji jest zawsze zgodne z prawem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Dowiesz się z niego, jak bezpiecznie i legalnie namierzać pozycję wybranego sprzętu.
Śledzenie na podstawie danych lokalizacyjnych
Do jednej z najpowszechniejszych metod namierzania właściciela telefonu po numerze należy wykorzystanie danych lokalizacyjnych. Warto zaznaczyć, że nie każdy operator udostępnia taką usługę, a często też nalicza za nią opłatę. Dzięki tej opcji określisz orientacyjne położenie wybranego smartfona, wykorzystując tylko numer kontaktowy do jego posiadacza. Informację o tym, jaka jest obecna lokalizacja danego urządzenia, otrzymujesz na podstawie sygnałów wysyłanych i odbieranych przez BTS-y, czyli stacje przekaźnikowe.
Jak to wygląda? Najczęściej musisz wysłać SMS-a pod podany przez usługodawcę numer. W treści załączasz komendę oraz nr telefonu, którego lokalizacji szukasz. Po chwili przychodzi wiadomość zwrotna zawierająca informację o aktualnym położeniu sprzętu. Łatwo to również zrobisz przez naszą stronę internetową Wystarczy tylko na nią wejść, wybrać odpowiednią opcję, a następnie wpisać numer kontaktowy i podążać za kolejnymi wskazówkami.
To prosta metoda, ale nie zawsze w pełni skuteczna. Barierą może być brak zasięgu operatorów komórkowych. Duże miasta raczej nie mają z tym większego problemu. Utrudnienia w poprawnej lokalizacji pojawiają się jednak w przypadku terenów podmiejskich, jak i mniejszych miejscowości. Należy pamiętać, że zdarzają się też tzw. białe plamy, czyli strefy bez pokrycia sygnału GSM.
Śledzenie z użyciem aplikacji
Dużo efektywniejsze rezultaty gwarantuje lokalizowanie obecnego położenia przy użyciu przeznaczonego do tego oprogramowania. Taką opcję znajdziesz m.in. w Mapach Google, jednak dane z nich pochodzące nie zawsze są precyzyjne. O wiele lepiej spisują się dedykowane do tego celu programy. Dostępne są one m.in. dla systemu Android. Stosując takie metody, można bardzo dokładnie określić aktualne położenie konkretnego telefonu.
Wszystko dlatego, że oprócz sieci telekomunikacyjnej wykorzystują one również lokalizowanie na podstawie danych GPS czy połączenia internetowego. Jak to działa? Wystarczy:
• zainstalować odpowiednią aplikację na smartfonie osoby śledzonej (np. dziecka),
• włączyć na nim transmisję danych komórkowych oraz GPS,
• skorzystać ze specjalnego panelu na własnym urządzeniu, by znaleźć wybrany sprzęt.
Warto przy tym zaznaczyć, że takie lokalizowanie gwarantuje dokładność nawet do 1 metra.
Tego typu rozwiązanie oferuje także nasza firma, przy czym daje ono znacznie więcej możliwości niż tylko śledzenie lokalizacji.
Lokalizowanie – tylko za zgodą użytkownika
Należy pamiętać, że namierzanie telefonu wymaga uzyskania pozwolenia od jego właściciela. Przed zainstalowaniem takiej aplikacji na smartfonie znajomego czy krewnego upewnij się, że to akceptuje. W przeciwnym razie naruszasz jego wolność osobistą, za co grozi nawet odpowiedzialność karna. Śledzenie lokalizacji urządzenia dziecka, które nie skończyło 18 lat, może odbywać się bez jego zgody – choć warto o tym porozmawiać.
Po co w ogóle używać aplikacji lokalizujących? Bezpieczeństwo najbliższych to główna korzyść. Dzięki namierzaniu zawsze wiesz, gdzie aktualnie przebywa pociecha czy inny członek rodziny. Poza tym grupa znajomych może wykorzystać informacje o lokalizacji do organizacji spontanicznych spotkań. Istnieje więc wiele zalet takiej usługi. Tym bardziej że śledzenie telefonu po numerze jest tak proste!