Gdzie najczęściej wykorzystuje się namierzanie numeru telefonu?

Namierzanie telefonu komórkowego do tej pory kojarzyło nam się przede wszystkim z pracą operacyjną Policji czy chociażby detektywów, którzy poszukują groźnych przestępców lub starają się ustalić miejsce pobytu osoby zaginionej bądź też porwanej. Dzisiaj jednak z tego typu opcji może korzystać praktycznie każdy, kto posiada telefon wyposażony w system Android, a stanowią one oczywiście zdecydowaną większość na rynku. Zastanawiacie się, w jakich sytuacjach może przydać się taka usługa i co można dzięki niej zyskać?

Jak zlokalizować telefon komórkowy z pomocą aplikacji?

Wbrew pozorom namierzenie konkretnego telefonu komórkowego wcale nie jest trudnym zadaniem, jeśli tylko ma się odpowiednią aplikację. Najprostszą metodą jest po prostu wykorzystanie modułu GPS, który znajduje się w urządzeniu. Lokalizator może na tej podstawie z bardzo dużą dokładnością ustalić położenie konkretnego telefonu, a więc i prawdopodobne miejsce przebywania jego użytkownika.

Druga możliwość na śledzenie telefonu to skorzystanie ze stacji BTS. Są tą nadajniki oraz odbiorniki między innymi sygnału telefonii komórkowej, tworzące gęstą sieć na terenie całego kraju. Telefon zawsze loguje się do najbliższego nadajnika BTS, bez wiedzy użytkownika i właśnie wykrywanie tego logowania pozwala namierzyć nr telefonu i określić jego położenie. Metoda jest oczywiście mniej precyzyjna, ale w większości przypadków w zupełności wystarcza przy zastosowaniu dla celów prywatnych lub biznesowych.

Namierzanie nr telefonu – kiedy może się przydać?

Przejdźmy jednak do sedna tematu, a więc do tego, w jakich sytuacjach usługa śledzenia telefonu może być naprawdę przydatna. Mamy tak naprawdę wiele możliwości, zależnych od naszych prywatnych preferencji, ale najczęściej opcję tę wykorzystuje się przede wszystkim do:

  • kontrolowania pracowników terenowych, określania miejsca ich pobytu i sprawdzania, czy realizują powierzane im zadania;
  • śledzenie swoich dzieci, przede wszystkim w celu zapewnienia im bezpieczeństwa;
  • dowodzenie niewierności swojego partnera lub partnerki;
  • monitorowanie kierowców zatrudnionych w firmie;
  • wsparcie podczas sprawowania opieki nad osobami starszymi, szczególnie nie do końca samodzielnymi, które po wyjściu z domu mogą stracić orientację w terenie.

Działanie lokalizatora jak widać może być bardzo wszechstronne i tak naprawdę o sposobach jego wykorzystania decydują przede wszystkim indywidualne preferencje.

Jak namierzyć numer telefonu? To prostsze niż myślisz

Niezwykle istotne jest tutaj to, że zlokalizowanie telefonu po numerze naprawdę nie jest zadaniem trudnym i każdy powinien sobie z tym poradzić. Załóżmy, że prowadzimy firmę transportową i zatrudniamy kilkunastu kierowców, którzy mają swoje telefony służbowe. W jaki sposób lokalizować telefony komórkowe w firmie? Wystarczy zainstalować na nich stosowną aplikację, a następnie po wpisaniu numeru w przejrzystym systemie można uzyskiwać wiele danych związanych z ich aktualnym położeniem oraz ruchem. Jeśli dane urządzenie nie jest podłączone aktualnie do internetu lub namierzanie GPS zostało wyłączone, to jego pozycja określana jest poprzez logowanie do nadajników naziemnych BTS.

Dlaczego lokalizacja numeru przez internet jest opłacalna?

Na rynku znaleźć można szeroki wybór nowoczesnych systemów do śledzenia za pośrednictwem GPS, rozwiązanie szczególnie często wykorzystywane w dużych firmach transportowych, czy na przykład w wypożyczalniach samochodów. W przypadku lokalizowania numeru poprzez sieć internetową uzyskujemy jednak niewiele mniejszą funkcjonalność, a przy tym płacimy dużo mniejsze pieniądze. Warto pamiętać o tym, że profesjonalne systemy lokalizacji GPS są niezwykle kosztowne w zakupie oraz utrzymaniu, a i ich obsługa może nierzadko sprawić sporo problemów. W przypadku aplikacji na Androidzie wystarczy tylko krótka i bardzo prosta konfiguracja, aby praktycznie natychmiast uzyskać dostęp do najistotniejszych danych lokalizacyjnych i chociażby efektywniej zarządzać swoją firmą.