Lokalizacja GPS

System nawigacji satelitarnej umożliwia precyzyjną lokalizację obiektów za pomocą satelitów umieszczonych na orbicie okołoziemskiej. To oczywiście najbardziej uproszczony opis działania technologii, która zmienia życie ludzi na Ziemi. W celu uzyskania precyzyjnych i dokładnych pomiarów, system wykorzystuje także nadajniki naziemne. W odróżnieniu od pierwszych odbiorników GPS, współczesne urządzenia są znacznie mniejsze tańsze, łatwiejsze w eksploatacji i bardziej precyzyjne. Korzystamy z nich na co dzień, używając smartfonu, nawigacji samochodowej czy urządzeń pomiarowych. GPS to skrót od nazwy Global Positioning System – satelitarnego systemu lokalizowania obiektów.

Lokalizacja GPS

Zastosowania GPS we współczesnym świecie

Mając na uwadze nieustanny rozwój technologii satelitarnych, ze szczególnym uwzględnieniem nawigacji GPS, należy zastanowić się, skąd tak wielka popularność usług lokalizacyjnych. Odpowiedź nasuwa się niemal natychmiast: mnogość korzyści jakie daje lokalizacja GPS sprawia, że praktycznie nie wyobrażamy sobie bez niej życia. Korzystanie z systemu nawigacji satelitarnej, początkowo zarezerwowanego dla potrzeb wojsk amerykańskich, następnie coraz bardziej powszechnego, pozwala oszczędzać czas, pieniądze dostarcza szczegółowych informacji, umożliwia poszukiwanie zaginionych osób i przedmiotów, nie mówiąc już o usprawnieniu komunikacji i łatwiejszym poruszaniu się po świecie. Bez dwóch zdań, skala zastosowania nadajników GPS jest ogromna. Szczególnie w XXI wieku obserwujemy nieustanny, dynamiczny rozwój usług lokalizacyjnych. Najlepszym dowodem na to, że nie wyobrażamy sobie życia bez tych udogodnień jest fakt, że dziś każdy smartfon wyposażony jest w nadajnik GPS, z czego niezwykle chętnie korzystamy.

GPS online – lokalizacja telefonu

Jedną z niekwestionowanych zalet technologii GPS online jest namierzanie telefonu. Praktyka ta, stosowana przez służby na całym świecie, wielokrotnie pozwoliła wykryć i ukarać sprawców przestępstw, którzy „wpadali” właśnie przez lokalizowanie ich telefonów. Jednak lokalizacja osoby po numerze telefonu nie jest praktyką zarezerwowaną wyłącznie dla służ. Każdy z nas, może skorzystać z usługi, pozwalającej namierzyć przez internet i zlokalizować numer telefonu męża, żony, dziecka, pracownika lub osoby starszej, którą się opiekujemy. Śledzenie telefonu online za pośrednictwem lokalizacji GPS pozwala sprawdzić prawdomówność naszych partnerów lub pracowników, co przekłada się na poprawę relacji rodzinnych czy wymierne korzyści finansowe w firmie, takie jak optymalizacja kosztów podróży, mniejsze zużycie paliwa czy lepsze zarządzenie czasem pracowników.

Przykłady zastosowania technologii GPS online w naszym życiu można mnożyć. Wielu z nas zastanawia się jak odnaleźć telefon po kradzieży. Dane z lokalizatora GPS pozwalają namierzyć swój smartfon, niezależnie od tego, czy złodziej pozbył się karty SIM. Lokalizator pomoże także wówczas, gdy najzwyczajniej w świecie zgubimy telefon, co przecież zdarza się często.

Obok zastosowań do celów prywatnych, z możliwości jakie daje technologia GPS, chętnie korzystają również firmy i przedsiębiorstwa. Zastosowanie systemu GPS online przyniosło wymierne korzyści w wielu gałęziach przemysłu, usług i rolnictwa. Technologia ta pozwala przeprowadzać pomiary z doskonałą precyzją, ułatwia pracę firm transportowych, umożliwia przeprowadzanie badań i obserwacji meteorologicznych, jak również znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie czy architekturze.
Satelitarne namierzanie telefonu komórkowego

Historia i perspektywy rozwoju systemu GPS

Tak szerokie zastosowanie lokalizacji GPS w naszym codziennym życiu nie byłoby możliwe, gdyby ponad pół wieku temu, naukowcy na Uniwersytecie Baltimore nie rozpoczęli prac nad stworzeniem nawigacji satelitarnej. Opracowanie pierwszego sprawnego systemu nawigacyjnego datuje się na 1964 rok. Był on zaprojektowany z myślą o wykorzystaniu przez amerykańską marynarkę wojenną i – jak to zwykle bywa z wojskowymi wynalazkami – szybko znalazł zastosowanie w biznesie, a potem w codziennym życiu zwykłych Amerykanów. Kolejne lata to nieustanny rozwój technologii GPS. W latach 80-tych na rynku amerykańskim pojawił się specjalny system nawigacji dla użytkowników prywatnych, który jednak celowo opatrzony został błędem lokalizacyjnym. Tak skonstruowany GPS mógł „mylić się” nawet o 500 metrów. Obecne urządzenia GPS, umożliwiające namierzanie telefonu przez internet, pozwalają na niezwykle precyzyjne pomiary. Wystarczy powiedzieć, że współćwiczenie możemy zlokalizować osobę po numerze telefonu, z dokładnością do 1 metra.

Szacuje się, że w niedalekiej przyszłości, lokalizacja GPS online w jeszcze większym stopniu będzie obecna w naszym codziennym życiu. Już dzisiaj, dzięki GPS-om możemy planować trasy przejazdów, precyzyjnie mierzyć areały, kontrolować pojazdy w sposób zdalny czy lokalizować telefony. W przemyśle zbrojeniowym, GPS stanowi jedną z najważniejszych i najmocniej rozwijanych technologii, niezależnie czy mamy na myśli wojska amerykańskie, rosyjskie, NATO czy chińskie. System nawigacji satelitarnej stosowany jest w budownictwie, geodezji, pomaga pilotować samoloty i prowadzić statki. GPS wykorzystywany jest także w obserwacji i śledzeniu migrujących zwierząt – zwłaszcza tych zagrożonych wyginięciem. Czy w tej sytuacji powinniśmy się dziwić, że namierzanie i lokalizacja telefonów za pomocą satelity pozwala sprawdzić położenie osoby z centymetrową precyzją?